علوم سیاسی (LLB)

د علوم سیاسی دیپارتمنت


دانشکده ی حقوق و علوم سیاسی از بدو تاسیس موسسه در سال 1390 هـ ش تا اکنون منحیث پرطرفدار ترین دانشکده همواره بادرنظرداشت پلان استراتیژیک خود در تلاش است تا کادر متخصص و کار آزموده عدلی، قضائی، سیاسی و اداری را تقدیم جامعه نماید. تدریس و آموزش در این نهاد تحصیلی با توجه به نیازهای زمان و ارزش‌های جامعه عیار گردیده، بدین هدف که از یک جهت در احیای دوباره وجه از دست رفته نهادهای عدلی و قضائی در امر مبارزه با بی‌عدالتی و عدم حاکمیت قانون، نقش آفرینی بکند و از جانب دیگر منحیث یک نهاد علمی و اکادمیک، در عملی شدن دانش رسالت خود را انجام دهد. مدت تحصیل دوره لیسانس در دانشکده ی حقوق و علوم سیاسی این پوهنتون بطور عادی 4 سال را در بر میگیرد، که خوشبختانه کلستر جدید که ازسوی وزارت تحصیلات عالی کشور ایجاد گردید این پوهنځی به دو رشتۀ تخصصی تقسیم شده است: یکی رشته حقوق ودومی رشته علوم سیاسی وروابط بین الملل میباشد. دانشکده حقوق وعلوم سیاسی در تعمیر مرکزی پوهنتون دارای (30) صنف درسی بوده و به تعداد (40) تن استادان ذکور و اناث در این دانشکده در سه وقت درسی صبحگاهی، روزانه و شامگاهی به شکل دایمی، نیمه دایمی وبالمقطع مصروف تدریس برای کمتر از(1000) دانشجویان اناث و ذکوردر شعبۀ مرکزی میباشند

محمد عارف فانی

د دیپارتمنت آمر پیغام

معرفی رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دیپارتمنت علوم سیاسی و روابط بین الملل در چارچوب پوهنځی حقوق و علوم سیاسی با تأسیس موسسه تحصیلات عالی هیواد در سال 1390 آغاز به فعالیت نموده است. این دیپارتمنت قبلاً تحت عنوان دیپارتمنت اداره و دیپلماسی بعد از سال دوم (سمستر پنجم) تشکیل گردیده و به گونۀ تخصصی دانشجویان را به جامعه علمی کشور عرضه میکرد، اما در حال حاضر با یکسان‌سازی، تخصصی‌سازی و تصویب نصاب درسی جدید توسط وزارت تحصیلات عالی، دیپارتمنت علوم سیاسی و روابط بین الملل به گونه تخصصی از ابتدا (سمستر اول) به آموزش نیروی متخصص در حوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل می پردازد. قابل تذکر است که دوره لیسانس رشته‌ی علوم سیاسی و روابط بین الملل، چهار سال تحصیلی را در بر می‌گیرد. دیپارتمنت علوم سیاسی و روابط بین الملل، دارای تشکیلات منظم بوده که شامل آمریت دیپارتمنت، شورای علمی دیپارتمنت، منشی جلسات شورا، اعضای شورای علمی و استادان میباشد. دیپارتمنت علوم سیاسی و روابط بین‌الملل جهت ارایه خدمات آموزشی با کیفیت از امکانات مادی و معنوی مناسب برخوردار است. فضای خوب آموزشی در یک طبقه‌ی تعمیر دایمی موسسه تحصیلات عالی هیواد برای این دیپارتمنت اختصاص داده شده است. بنابر این، صنف‌های معیاری و مجهز با داشتن امکانات مدرن درسی، دفاتر کاری، کتابخانه مجهز در سطح مؤسسه و اتاق استادان از جمله منابع مادی دیپارتمنت متذکره بشمار می‌رود. در عین حال، دیپارتمنت علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دارای کادر علمی و اداری مجرب و متخصص می‌باشد که 7 تن استاد دایمی به درجه تحصیلی ماستر و نامزد ماستر جهت ارایه خدمات با کیفیت و معیاری مصروف پیشبرد امور علمی و کاری می‌باشند.

نظر

دیدگاه: دیپارتمنت علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در سدد این است که با ارائه خدمات تحصیلی با کیفیت و معیاری در حوزه علم سیاست در سطح کشور جایگاه نهاد علمی را به دست آورد.

ماموریت

رسالت: دیپارتمنت علوم سیاسی و روابط بین‌الملل با توجه به نیازمندی های جامعه در تلاش پروش نیروی سیاسی متخصص و انجام پژوهش های علمی می باشد.